8 Ağustos 2010 Pazar

Inception/Başlangıç- Adamlar Yapmış Yine!
Bir süredir her yerde adını duymaktaydım bu filmi. Geçen sene olsa hemen araştırırdım kimler oynuyor, yönetmen kim, konu ne, hemen fragmanını da izlerdim. Ancak bu sene Hollywood'dan uzaklaştığım için bu tür şeylerden haberim olmuyor haliyle. Astrea ile gitmeye karar verdik nitekim, Prestij'in yönetmeninden olduğunu duyunca zaten bizim için olay bitmişti. Christopher abime olan sonsuz güvenimden dolayı kendimi tereddütsüz bilet alırken buluverdim.


Benim milyonlarca düşme tehlikesi atlatmam, türlü çeşit sakarlıklarım, kovalarla dolaşan çingene çocuklar gibi bir dizi irili ufaklı tehlikeyi atlattıktan sonra sinema salonunda koltuklarımıza kurulmayı başardık. Özellikle filmle ilgili hiçbir şey okumadan gittim ki herşeyi filmde göreyim sürpriz olsun, heyecan olsun. Film başlar başlamaz bana küçük bir sürpriz yaptı. Baktım "Çotto" falan diyorlar, "Aha" dedim "Japonca konuşuyu ya bunlar" heyecanlı bir sesle. İkinci sürpriz ise ekranda gördüğüm tanıdık bir çekik oldu, hemen Astrea'ya büyük bir coşkuyla dönüp "Ken Watanabe bu yauu, çok benziyor". Kendisi sevdiğim çekiklerdendi, hatta diğer blogumdaki Kalbe Zarar Japonlar yazımda mansiyon kısmında adını geçirmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Nitekim Astrea eve gidince derin araştırmalara girmiş ve tahminimin doğru olduğunu görmüş. Bu benim için filme 1-0 önde başlamak demekti, ne yapmış etmiş yine Japonlarla alakalı bir şeyler bulmuştum.
Büyüksün Ken abi :)

"2 saattir konuşuyorsun bir Inception demedin" dediğinizi duyar gibiyim. Tamam artık filme dönelim, önce kısa bir özetlersek. Film benim gibi Freudsever, bilinçaltı ve rüya mevzularına meraklı kişicanlar için pek çok şey vaadediyor, nitekim dostum Astrea da öyle olduğundan filmden gayet keyif aldık. İkimiz de film izlerken çenesini tutamayan insanlar olmamıza rağmen bir süre sonra kaptırdık kendimizi ve konuşmaları kaçırmamak için suspus filme dalıverdik. (Tabi ben salonda her sessizlik olduğunda bağırarak konuşmamla çeşitli rezilliklere imza attım, gülme krizimizden bahsetmiyorum bile)


Film insanların rüyalarına girmenin mümkün olduğu bir dönemde geçiyor. Leonardo'nun oynadığı karakter de bu alanda çalışan arkadaşlardan biri. Ancak o bu konuda fazlaca uzmanlaşmış, deyim yerindeyse aşmış. Rüya içinde başka rüyalar da yaratabiliyor, hatta daha ileri giderek rüya esnasında o kişiye sahip olmadığı düşünceleri bile aşılama gibi istekleri var. Peki aksiyon nerde başlıyor? Leo'nun karakteri (adını hatılayamıcam idare edin) çocuklarından ayrı kalmış bir şekilde, amacı onların yanına dönmek. Bu yüzden de Ken abimizle bir anlaşma yapıyor, buna göre Ken abinin seçtiği birine 3 katmanlı bir rüya hazırlayacaklar ve o esnada bir fikir ekicekler arkadaşımızın beynine. Tabi bu kapsamlı bir çalışma gerektiriyor, öyle ha deyince yapılamıyor. Bu yüzden Leo sağlam bir ekip kuruyor. Filmin kalan kısmı ise bu operasyonun hazırlıkları ve ardından 3 katmanlı rüya operasyonu ile geçiyor. Hızlı ilerleyen bir film Her Christopher Nolan yapımı gibi, sıkılmadan 2 küsur saat izletiyor kendini.

Gelelim benim düşünceme, filmi gerçekten severek izledim, hatta son zamanlarda Hollywood'dan çıkan en sağlam, eli yüzü düzgün yapım. Ancak öyle çok şaşırtıcı, allak bullak edici olaylar yok, yani izleyicinin beynini öyle delicesine çalıştırmıyor yada aklını bulandırmıyor. Bu açıdan hala Prestij'i tek geçerim. Ancak filmden böyle bir beklentiniz yoksa çok severek izleyeceğinize de eminim çünkü rüyalar, bilinçaltı ve tüm bunların görsel efektlerle aktarımı çok etkileyici. Rüya sahneleri ayrıca güzel, ben hayran kaldım şahsen. Konu beklentilerimizden çok da farklı ilerlemiyor. Ancak şu planlanan rüyanın ayrıntıları seyirciye aktarılmadığından o kısımları merakla ve yer yer şaşırarak izlediğimi söylemeliyim. Sonuç olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim, çok sağlam bir film var karşımızda. Mümkünse sinemada izleyin o efektlere yazık olmasın diyorum. Şiddetle tavsiye edilir :)


Astrea'ya Not: Taylor (iş arkadaşım) doğru demiş, Inception'ın anlamı Başlangıç, hatta fikir ekme gibi ikinci bir anlamına rastlamadım. Sanırım Türkçe'ye ordaki cümleyi en uygun bu şekilde çevirdiler o yüzden kelime biraz anlamı dışına çıkmış olmalı. Aha da anlamı için:

4 yorum:

 1. Anamm dostum yazmışsın yeni görüyorum.
  Valla tek kelimeyle süper filmdi, kesinlikle görülmeye değer diyorum.
  Bizim gibi film izlerken bol bol yorum yapmayı seven iki çenesi düşük insan bile sus pus izlediyse var bu filmde keramet diyorum. Tabi başlarda az gevezelik yapmadık değil, karizma japon abimizi baya çekiştirdik hehe :)
  İnception'un başlatma anlamıda varmış, öyleyse filme uyuyor.
  Bu arada filmin sonu hakkaında çok çeşitli yorumlar okudum netten, herkes farklı bir yorumda bulunmuş, bence bir devam filmi süper olurdu yani ;)

  YanıtlayınSil
 2. valla güzeldi dostum iyi ki buna gitmişiz. ben yorumları okumadım ama sen böyle söyleyince meraklandım şimdi bir ara bakayım ben de. yine de sonu ilginçti, devamı gelse harbiden yahşi olar^^

  YanıtlayınSil
 3. Çok merak etmekteyim ben bu filmi. Zaten gelir gelmez IMDB listesinde 3'e oturmuş izlemezsem ayıp olur :O

  YanıtlayınSil
 4. çok sağlam bir film kaçırırsanız üzülürsünüz^^ özellikle sinemada izlenmesi gerek diyorum *-*

  YanıtlayınSil